Historia dodatków - krawat

Hstoria dodatków - krawat


Krawat jest w obecnych czasach jednym z najpopularniejszych, a jednocześnie najbardziej charakterystycznych elementów męskiego stroju. Panowie chcąc podkreślić swój ubiór, bardzo często decydują się na ten dodatek. I choć znany wygląd i kształt przyjął dopiero na początku XX wieku to jego historia sięga aż antyku.
Jest to z jednej strony proste uzupełnienie męskiej garderoby, które jednak potrafi podzielić mężczyzn. Jedni cenią go za elegancję i mnogość wzorów, faktur czy materiałów, inni natomiast nienawidzą ze względu na "sztywność" i specyficzny ucisk pod szyją.
Krawat jest domniującym elementem męskiego ubioru, który jako pierwszy przykuwa uwagę, rzuca się w oczy oraz dodaje charakteru. Ciągle jednak w pamięci niektórych aktualnym pozostaje, dość pejoratywne, określenie z PRL-u – wówczas krawat nazywano zwisem męskim.

Początek długiej historii
Historycy nie są ze sobą zgodni co do tego, czy początek krawatów należy przypisać na okres starożytnego Rzymu czy też kilka wieków wcześniej, w Chinach. Wzmianki o dodatku można znaleźć zarówno na kolumnie Trajana, jak i w grobowcu cesarza Qin Shi Huanga. Jeżeli przyjąć, że pierwowzór krawatu przypominał bardziej chustę, wówczas można twierdzić, że jego historia trwa znacznie dłużej i początkowo był noszony był przede wszystkim ze względu na praktyczne zastosowanie. Żołnierze bardzo często używali chust w celu ochrony przed kurzem i zimnem.

Pierwsze kształty krawatów 
Badacze historii jednogłośnie przyznają, że pierwsze namiastki krawatu można było zaobserwować już w czasie wojny trzydziestoletniej – pomiędzy 1618, a 1648 rokiem. Chorwaci walczący jako najemnicy wiązali sobie pod szyją chusty, których węzeł zwisał tuż pod brodą. W zależności od stopnia używali do tego różnego materiału – im wyższy stopień i bogatszy żołdak, tym ładniejsze chusty. Wojska francuskie bardzo szybko przystosowały chusty od Chorwatów na swoje własne potrzeby. Moda na chusty szybko została przeniesiona do stolicy Francji – Paryża. Francuzi nadali dodatkowi nową nazwę krawat, brzmiała ona podobnie do słowa Chorwat, od którego wszystko się zaczęło. Ciekawostką jest, że właśnie w Chorwacji, 18 października, obchodzi się Narodowy Dzień Krawata. Warto także zwrócić uwagę, że jest to jeden z licznych przykładów, w którym "moda" z pola bitwy znalazła zastosowanie "na ulicy", jak na przykład bosmanka, budrysówka czy trencz.

W drodze do współczesności
Krawaty zaczęły przybierać swój aktualny kształt już pod koniec XIX wieku. Ostatnie zmiany w jego konstrukcji zostały wprowadzone przez Jessego Langsdorfa w 1926 roku. Opatentował on sposób, w jaki szyte są współczesne krawaty (z ukośnie ułożonego materiału). Dzięki temu materiał, z którego wykonuje się krawaty, nie deformuje się i po rozwiązaniu węzła tkanina odpoczywa wracając do pierwotnego kształtu. Od momentu opatentowania pomysłu przez Langsdorfa sposób szycia krawatów oraz kształt pozostały niezmienne – zmieniała się tylko ich długość i szerokość. Obecnie obserwujemy, na szczęscie, renesans nieco szerszych krawatów (7,5-9cm) po przejściowej, jak to zwykle bywa, modzie na tak zwane śledzie. Ponadczasową, klasyczną i najprostszą regułą odnośnie doboru krawatów jest dopasowanie ich szerokością do klap marynarki.

Koszyk

Suma: 0.00 PLN