Historia dodatków - poszetka

Historia dodatków – poszetka

Bardzo prawdopodobne, że słowo poszetka nie wiele mówi większej części społeczeństwa. Zdecydowanie częściej bowiem spotyka się określenie, jakim jest butonierka. Mówiąc butonierka prawdopodobnie na 99% mówi się o poszetce. Poszetka potocznie bowiem jest chusteczką, która jest wkładana do kieszonki na piersi marynarki – czyli do brustaszy.

Jeżeli nie chcemy używać odpowiedniego, profesjonalnego słownictwa zawsze możemy używać określeń takich jak chusteczka i kieszonka. Nie brzmią one już tak pięknie, jak te wymienione wcześniej, jednak pod żadnym pozorem nie powinniśmy używać określenia butonierka. Słowo to pochodzi od boutonnière i oznacza nic innego jak dziurkę na guzik. Idąc tym tropem należy się zastanowić co mamy w kieszonce - chusteczce czy dziurkę na jakiś guzik?


Od czego to wszystko się zaczęło?

Historia poszetki jest bardzo prosta. Dawniej ludzie nie używali chusteczek higienicznych, ponieważ wtedy jeszcze ich nie znali. Chusteczki materiałowe służyły jako materiał wielokrotnego użytku i zapewniały komfort ich posiadaczom.
Z czasem zaczęto wykonywać je z coraz lepszych materiałów, przez co również wyglądały coraz ładniej. Jeżeli chusteczki wyglądały ładnie, zaczęto ich używać jako ozdób. Doprowadziło to do momentu, w którym chusteczki wykonywane były wysokiej jakości tkanin z wykorzystaniem dodatkowych zdobień – przestano ich zatem używać do codziennych czynności czyszczenia nosa.

Przez pewien okres poszetki były zapomniane – szczególnie w Polsce, jednakże od kilku lat coraz częściej zaczęły się pojawiać jako ozdoba w marynarkach.
Aktualnie poszetki są świetnym dodatkiem – są niedrogie, klasyczne, a do tego ich kolorystykę można dopasować do każdego stylu. Jednocześnie poszetka z uwagi na swój rozmiar nie jest wyzywająca.Jak nosić poszetkę?

Poszetka powinna być współgrającym elementem noszonego zestawu. Jeżeli nosimy krawat to raczej nie powinno się wybierać poszetki w identycznym kolorze czy wzorze. Bardzo często z takimi rozwiązaniami można się spotkać na bazarach, gdzie dolna część poszetki wykonana jest z kawałka kartonika, co nie powinno mieć miejsca.
Wybierając poszetkę najlepiej zdecydować się na tradycyjną pasującą do wszystkiego – z lnianego materiału, w białym kolorze. Nie ma jednak reguły – jeżeli już opanujemy noszenie poszetki możemy wybierać różne rodzaje materiału, kolory, wzory – nawet rysunki, wszystko zależy od indywidualnej fantazji.

Koszyk

Suma: 0.00 PLN