„Wielcy ludzie nie umierają nigdy” - Gianni Agnelli

     Gianni Agnelli urodził się w 1921r. w Turynie w rodzinie włoskich przemysłowców, właścicieli legendarnej marki samochodów Fiat. Świat zapamiętał go jako prezesa Fiata, właściciela klubu piłkarskiego Juventus Turyn, mecenasa sztuki, znawcę pięknych kobiet. My zapamiętamy Go przede wszystkim jako ikonę stylu oraz twórcę włoskiej sprezzatury

.  

     Jego styl to kwintesencja wspomnianej włoskiej sprezzatury. Swobodna nonszalancja oraz łamanie konwencji były starannie przemyślane. Zegarek noszony na mankiecie koszuli, nierówne końcówki krawatu czy rozpięte guziki mankietów to niektóre z elementów, które wyróżniały Gianniego Agnelli. Zdarzało się, że do stroju wieczorowego zakładał mokasyny lub loafersy. 

     Był pasjonatem dobrze skrojonych garniturów. Jego garderoba wypełniona była garniturami od znanych włoskich krawców z Rzymu, Mediolanu oraz Londynu. Garnitury te mimo, że uszyte ponad 50 lat temu do dzisiaj są noszone przez jego wnuka, Lapo Elkanna, co dowodzi ich trwałości i ponadczasowości.

     Wielką miłością Gianniego był klub piłkarski Juventus Turyn, którego właścicielem rodzina Agnellich jest nieprzerwanie od 1923r. Legendarny l’avvocato, bo taki miał pseudonim, nie przegapił żadnego meczu. Potrafił codziennie rano dzwonić do prezesa klubu, aby posłuchać ciekawostek o zespole. Lubił nadawać piłkarzom pseudonimy, np. Zbigniewa Bońka nazywał „Piękność Nocy”. Jego wielkim przyjacielem była legenda zespołu Alesandro Del Piero. 

     Dwa dni po śmierci Gianniego Agniellego, na stadionie, podczas meczu kibice wywiesili ogromny baner z napisem: „Wielcy ludzie nie umierają nigdy”.

Zdjęcia: giovanniagnelli.it // gq-magazine.co.uk

Koszyk

Suma: 0.00 PLN